دوباره دستانمان پر از دعا می شود بسوی آسمان....

 

4qx3k8w.jpg

دوباره دستانمان پر از دعا می شود .... بسوی آسمان

ماه مبارک رمضان ماه خدا ، ماه رحمت و مغفرت ، ماه نزول قرآن ، ماه دعا و استغفار، ماه کسب تقوا و فضايل انساني ، ماه آشنايي با کتاب آسماني وماه شهادت شاه مردان مولای متقیان حضرت علی ابن ابی طالب (ع) و ماه توبه  و انابه است .

 اگر انسانها در راه رشد و تعالي خود و در راه عبادت خداوند سبحان که هد ف آفرينش انسان است ، وجود خود را پيراسته از گناه کنند و تقو ا و خداشناسي را براي هميشه در وجود خود زنده نمايند ، سعادت و عزت دنيا و آخرت را بدست آورده اند .

روزه در ماه مبارک جزء ارکان دين ميباشد ، شخص روزه دار نه تنها از خوردن و آشاميدن و نيز از مفطراتي که بيان شده است بايد امساک کند ، بلکه روزه واقعي اين است که تمام اعضا و جوارح او امساک داشته باشند .

اثرات و فلسفه روزه در ماه مبارک رمضان

در حقيقت روزه درس مساوات و برابري در جامعه است . با روزه گرفتن حال و روز گرسنگان جامعه به طور ملموس بر اغنيا معلوم ميشود . روزه سبب ميشود تا روح هوس راني و شهوت راني در انسان شکسته شود و با شکسته شدن شهوت ، عقل انسان هويدا ميگردد .

همه ما ميدانيم که يکي از علت هاي مريضي در افراد ، زياد روري در خوردن  غذاهاي مختلف است . با روزه گرفتن در حقيقت دستگاه گوارشي انسان استراحت ميکند و امروزه دانشمندان يکي از راه هاي درمان بيماري ها را روزه گرفتن ميدانند .

در هواي گرم در ماه رمضان تشنه شود تا به ياد تشنگي روز قيامت بيافتد . چون در روز قيامت انسان نياز به غذا و آب دارد . اما بايد براي رسيدن به آنها سرمايه را در اين دنيا کسب کرد .

روزه سبب ميشود که قلب جولانگاه شيطان نباشد  و تقوا مهمترين فلسفه روزه  است .

 فا عتصمو ابتقوي الله ، فان لها حبلا" و ثيقا

به تقواي الهي چنگ بزنيد ، زيرا تقوا داراي ريسمان محکم است به جا آوردن واجبات و ترک محرمات نشانه تقوا است و اگر کسي لذت هاي مادي را براي انجام واجبات و اجتناب از محرمات ترک کند ، به بالاترين مقام نايل ميگردد .

پيامبر اکرم ( ص) فرمود : هر مومني که براي رضاي خدا در ماه رمضان روزه بگيرد ، خداوند هفت چيز را به او ارزاني ميکند .....

آنچه را که از حرام بريدن او روييده است ذوب مي کند .

به رحمت خدا وند ميرسد .

کفاره گناه پدرش حضرت آدم (ع) را مي پردازد .

سکرات مرگ بر او آسان ميشود .

از گرسنگي و تشنگي روز قيامت در امان مي ماند ، خداوند او را از آتش جهنم مي رهاند ، او را از نعمتهاي بهشت بهرمند مي سازد .

ماه مبارک رمضان ماهي است که شما به مهماني خدا دعوت شده ايد در اين ماه ميزبان ، خداوند غني مطلق است و ميهمانان بندگان محتاج و فقير هستند .

در اين ماه از طرف انبيا و ائمه اطهار ( ع) به مهماني خدا دعوت مي شويد  ولازم است که قبل از رفتن به مهماني که ميزبانش خالق همه موجودات است  ،

انسان خود را مهيا کند . در ميهماني هاي دنيوي ، انسان لباس نو مي پوشد ، به بدن خود عطر ميزند و خود را آماده ميکند ، در ميهماني اين ماه هم بايد وجود خود را از گناهان پاک کنيم و با قلبي پاک به سوي اين ميهماني برويم  .

در اين مجلس ميزبان به ميهمانان خود ارزش داده و آنها را از اهل احسان و بخشش قرار داده و نهايت احترام را نسبت به آنها قائل شده است  . در حقيقت ميهمانان در اين ماه هرچه از خدا طلب کنند ، مورد قبول او واقع ميشود و ميزبان با فضل و کرامتي که دارد ، تمام خواسته بندگانش را مورد اجابت قرار ميدهد .....

بشرط آنکه خدا را با نيت درست و قلب پاک بخوانند ، در هر عملي نيت لازم است و در نيت اخلاص شرط ميباشد . که اعتقاد به معاد و قيامت و اينکه ماوراي اين دنيا فاني ، يک جهان باقي وجود دارد . و به روز قيامت و روز حشر و نشر آگاه است .

برخیز ، بارانی شو ، پر از طراوت ، خیس شو از رنگ وضو ...سجاده ات را که پر از نرگسی ها کرده بودی ، باز کن ......صدای موذن را می شنوی ؟

برخیز و به احترام میزبان ، قیام کن ، چنان بزرگی اش  را تکبیر بگو که " او " به بر داشتن چنین بنده ای به خود ببالد .....فراموش مکن آمده ای مهمانی ، محترم باش و احترام کن مقدسات را .......حالا میزبان به استقبالمان آمده ، نگاهمان که می کند ، زیباتر  می شویم ، آیینه شو...خودت را تماشا کن ، حالا آراسته تر از همیشه به مهمانی خدا آمده ای .....

دستانت پر از دعاست ، حالا دیگر گرسنگی و تشنگی فراموشت شده ...پر از یاد خدایی ، عین روزهای خدا را زندگی می کنی و لحظه های ناب الهی را بی قرار میشوی ....سحر که پر از مهتاب شدی ، آسمان  را شایسته باش ، هنگام افطارمبارک شو ، تماشایی باش ، تا می توانی نیکی کن همه را ، آنقدر روشن شو که یازده ماه دیگر ، هرگز تاریکی را دچار نشوی .....

انا انزالنا فی الیله القدر خیر من الف شهر ........

شبهای قدر را فراموش مکن ....که در رحمت خدا باز و بخشندگی پروردگار عالم بی نهایت است ...، و ندای هر مومنی را بی پاسخ  نخواهد  گذاشت .. 

                    گوش بگشا لب فرو بند از مقا ل

                    هفته هفته ، ماه ماه ، سال سال

                     صمت عادت کن از يک گفتنگ

                    ميشود ذوالنار از اين تحت الحنگ

                    اگر لذت و ترک لذت را  بداني

                    دگر لذت نفس را  لذت  نخواني

                    هزاران در خلق ، بر خود ببندي

                    گرت باز با شد ، دري آسما ني

                   سفره هاي علوي کند ، مرغ جانت

                    گر از چنبر آز ، باز راني .................

با آرزوي قبولي طاعات و عبادات همه دوستان و سروران گرامي از در گاه خداوند متعال ..در اين ماه پرفضيلت ...التماس دعا ....  

 

/ 1411 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر به شهروند پاسخ می دهد:

روز نیایش را به همه دوستان تبریک می گویم. دوست بدارید زیرا که خداوند نیز شما را دوست می دارد. دوست بدارید زیرا که هستی از محبت آفریده شده. دوست بدارید با جسمتان، با جانتان و با روحتان. دوست بدارید که برتر از آن نخواهید دید. اگر دردی دارید، دوست بدارید که شفای هر دردی محبت است ، هر زخمی را محبت مرهم است، زخم هایتان را مرهم کنید.

مرجان

عشق را به خاطر غم ، غم را به خاطر تنهایی ، تنهایی را به خاطر سکوت ، سکوت را به خاطر شب ، شب را به خاطر اشک هایم دوست دارم سلام عیدتون مبارک با شب یلدای چشمانم بروزم موفق باشی

ارزووو

سلام شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال ، شب زایش مهربانی نخستین شب زمستان و شب آخر پاییز،بلندترین شب سال پایان فصل خزان و فرارسیدن سرما و دگرگوني رنگ زمین از زردی خزان به سفیدی عشق و محبت است پیشاپیش این شب بیاد ماندنی را تبریک می گم و امیدوارم این سفیدی عشق و محبت را با قلب پاکت لمس کنی در پناه خدای میترا ، تندرست ، شاد و پیروز باشي یلدا و عيد قربان مبارک باد

آه شب

آنگاه كه عشق فرايت خواند به دنبالش روان شو .... گويند: كودكي هاي عشق ....... است؟ به نظر شما كودكي عشق در يك كلمه ــ فقط يك كلمه ــ چيست؟! سلام.به روزم

شاپرک

سلام به روزم زووووووووووووووووود بيا

شاليزار

سلام ... چه مطالب زيبايی نوشتی واقعا که حق داری اين همه دوست داشته باشی .... پيش منم بيا هميشه چون خودمو دوست تو ميدونم .... بهم سر نميزنی ؟

مرجان

آنکس که چشم دارد خواهد دید و آنکس که گوش دارد خواهد شنید و آنکس که قلب دارد احساس خواهد کرد........... خدا آنجا نیست ـ همینجاست...... بعدا نیست ـ همین حالاست........ غربیه نیست ـ آشناست گاهی نیست ـ همیشگیست دور نیست ـ نزدیکست بودنش از آن جهت نیست که تنها امیر تو باشد آمده است تا محبوب تو باشد . خداییش از آن جهت نیست که تو تنها گاهی بگویی خدایا کمکم کن آمده است که تو هموراه بگویی(محبوبترینم دوستت دارم) آری آنکس که چشم دارد خواهد دید........ و آنکس که گوش دارد خواهد شنید و آنکس که قلب دارد احساس خواهد کرد که خدا آنجا نیست........همینجاست........ خدایا فقط تورودارم فقط پیش تو میتونم غصه هامو فریاد بزنم . کمکم کن.

غزل

سلام دوست عزيز از حضور هميشگيتون ممنونم تو وبلاگ تاپ فر یو آپم و منتظر حضور سبزتون موفق باشید