ارزش نهادن به عشق و رمز ماندگاری آن

qx8her.jpg

ارزش نهادن به عشق و رمز ماندگاری آن

بذر گل عشق بدون نیاز به هیچ فصلی شکوفا میشود و با مهر و محبت پاک شکوفاتر میشود و آنقدر پیشرفت می کند تا اینکه عاشق بغیر از وصال معشوق به چیزی فکر نمی کند و حالا این گلی که با مشقت و اشک چشمان دو معشوقه آبیاری شده و درونشان پرورش یافته و نهالی گردیده به هنگام باروری نزدیک می شود باروری این نهال زیبا وصال عاشق و معشوق است که این شیرین ترین لحظه زندگیست ولی باید دانست که از این نهال تازه عشق که با مشکلات پرورش یافته بایستی طرفین مواظبت کنند تا مورد گزند آفت قرار نگیرد چـون پس از گذشت سالها آتش عشق دیگر شعله ور نیست پس گل عشق بیشتر از زمان شکوفا شدنش احتیاج به مواظبت و مراقبت دارد .

آنچه در این بین رابطه عاطفی شما را ممکن است تحت سلطه قرار دهد و از شکوه آن بکاهد این است که شما به دوست داشته شدن طوری عادت کنید که قدردانی و احترام به آن عطوفت از یادتان برود و با آن مانند تمام داشته های معمول و پیش پا افتاده برخورد شود در حالیکه در حقیقت این است که داشتن جایگاه عاطفی و عشق در زندگی هر فرد گوهر نایابی است که معمولاً با از دست دادن آن نه تنها زندگی تلخ و بی رنگ می شود بلکه گاهی کسب مجدد آن دشواریهای بسیار دارد بنابراین در این حالت شما با حسرت بزرگی در قلب و روح خود روبرو خواهید بود که پیوسته جای خالی کسی را به یادتان می آوردکه وی را به علت بی توجهی و عادت به عدم قدردانی از دست داده اید زیرا آنچه که ما عشق می نمامیم در واقع نهالی است که به نور خورشید وجود شما و آب حیات جبران محبت شما نیازمند است تا رشد کند و تا میوه هایش کام شما را شیرین کند . شما عاشق خوب و معشوق قدردان و لایقی باشید و عشق و علاقه متقابل شما به هم روز به روز فزآینده تر و درخت عشق شما را هر روز بالنده تر و سبزتر از روز پیش گرداند ، در زندگی مشترک بر خلاف دوران نامزدی و آشنائی بر خلاف تصور همگان نشان دادن عشق و علاقه متقابل بسیار دشوارتر است .

در حقیقت پس از مدتی زندگی مشترک پی خواهید برد که طرف مورد علاقه شما نیز مانند سایر انسانها شرایط و نیازهائی دارد که چندان مطبوع و دلپسند نیستند و حتی می توانند آزار دهنده باشد  بارها احساس می کنید که همسر فرشته خوی خود را از دست داده اید و به جای موجود ستودنی و زیبای روزهای نامزدی با یک انسان عادی روبرو هستید که دوست داشتن او اگر سخت نباشد چندان هم آسان نیست .

در زندگی مشترک همه چیز با خواست و میانگین و توافق طرفین باید صورت بپذیرد زیرا در غیر اینصورت نمی توان نام زندگی مشترک را به آن داد .

هیچ چیز حقیقی تر و والاتر از عشق نیست و عشقهای دراز مدت که سالها به طول می انجامد ، قابل اعتماد هستند و میتوان با تکیه زدن بر آن به هر کجا رسید .

معشوق یا عاشق همان نیمه گمشده ای است که همیشه به دنبالش گشته اید و تنها کسی است که می توانید همیشه روی او حساب کنید و تحت مراقبت و در سپر حفاظت او به سر برید .

اگر به درستی آموخته باشید که قایق زندگی را در طوفانها با مهارت هدایت کنید برای تمام روزهای عمرتان کشتی عشق را سالم بهر کجا که بخواهید می توانید هدایت کنید البته هیچ زندگی و هیچ ازدواجی بی فراز و نشیب نیست آنچه مهم است رفتار و برخورد شما با این مسئله است که عشقتان را زنده و تازه نگه دارید .

در اینجا راهکاریی را به شما پیشنهاد می کنم که از طریق کاربرد آنها درخت عشق شما همیشه تازه و شاداب تر از روز قبل و پر شکوفه تر از همیشه و پایدار بماند تا در زندگی مشترک خود سعادتمند و خوشبخت شوید .

1 - بیان حقیقت و ایمان به صداقت

 هیچ چیز زیباتر و پر بهاتر از حقیقت نیست . با بیان حقیقت و ایمان به صداقت شریک زندگیتان  ، می توانید کشتی خود را از مهلکه و طوفان در امان نگه دارید . با ایمان می توانید با خیال راحت به او تکیه کنید و بدانید که در طوفانها و سختی ها دست یاری او همواره برای کمک به شما برافراشته است . این اعتماد از پر بهاترین گنجهائی است که کسی میتواند در یک زندگی مشترک داشته باشد و احساس امنیت و رضامندی حاصل از آن را تا پایان عمر همراه داشته باشد .

2 - قدردان شادی های کوچک باشید

 

 مسلماً شما قدردان کارهای بزرگ و مهمی که همسرتان در راه دوام زندگی مشترک انجام میدهد هستید . کارهای کوچک را نیز قدردان باشید و با خواندن نام یکدیگر با الفاظ لطیف و زیبا جریان عشق و محبتی را در زندگیتان بیدار می کنید که روز به روز به دوام عشق شما کمک می کند به یاد داشته باشید که انسانها و رفتار انسانی مانند پدیده پژواک عمل می کنید به این صورت که هر کلام با حرکتی از جانب شما پس از برخورد با مخاطب بسوی شما باز می گردد پس از این پدیده بنحو احسن استفاده کنید .

3 - دست از حساسیت های بی مورد بردارید

 

 بعضی از حساسیتهای بیجا در مورد مسائل بسیار کوچک یا نظرات شخصی و یا بحث شراکت در انجام کارهای منزل از این دسته هستند دست از این گونه حساسیتهای بی مورد بردارید و با اتفاق هم و همکاری تیمی دو نفره زندگی خود را زیبا بسازید . ازدواج داستان مسئولیت است و توان کشیدن این بار سنگین به دست نمی آید مگر آنکه شما و همسرتان یک کار گروهی انجام دهید و شما می بایست تیمی دو نفره را بی دغدغه از هم نشینی و مصاحبت همسر خود لذت ببرید .

4 - تنها صرف دو دقیقه وقت ، دنیای شما را زیبا می کند

 سعی کنید حتی برای چند دقیقه هم کـه شده است در طول روز بـا یکدیگر تنهـا باشید و با همسرتـان ارتباط روحـی برقرار کنیـد و زندگـی را از زاویـه ای دیگــر ببینید و همواره جمله زیبای ً دوستت دارم ً را بعنوان هدیه ای که هرگز مستعمل و تکراری نمی شود را به شریک زندگی خود هدیه دهید .

5 - زیبائی و آراستگی ظاهر را دست کم نگیرید

 زیبائی خود نقش مهمی در آسایش و آرامش چشمان خود شما و شریک زندگیتان دارد . برای راحت شدن  از شر خستگی روزانه و نادیده گرفتن ظاهر خود ، هر چند ممکن است گزینه راحت تر و فوری تر به نظر بیاید ولی تجربه ثابت کرده است که دوش گرفتن و مرتب کردن ظاهر و آراستن خویش تا چه حد در رفع خستگی از تن شما مفید است و علاوه بر آن شریک زندگیتان با نگاه کردن به سر و وضع مرتب شما چقدر انرژی مثبت می گیرد و احساس خواهد کرد که بعد از یک روز کاری سخت به منزل امن و دنج خود آمده که در آن همسری مهربان و آراسته در انتظارش است .

6- پرهیز از مسائل حاشیه ای

از مسائل حاشیه ای بپرهیزید و سعی کنید از مسائلی که باعث حاشیه می گردند نیز جدا" دوری نماید ، زیرا گاهی اوقات حاشیه ها به غده های بزرگی مبدل می شوند که پایه یک زندگی شیرین را به مخاطره می اندازند و گل عشق را پژمرده و پایه های اخلاقی و تعهدی خانواده را متزلزل و کانون گرم را به سردی می کشاند .برای مثال اگر همسرتان در مورد مسئله ی یا خواسته ای حساسیت داشته باشد ، سعی کنید از آن مسله حاشیه ساز دوری و به خواسته های طرف مقابل احترام بگذارید ، در اصل یک زندگی موفق و همراه با خوشبختی بغیر از گذشت زوجین از علایق و خواسته های شخصی بدست نمی آید .

در خاتمه خوشحال می شوم نظر شما را به سئوالات ذیل بشنوم .

1 - چگونه میتوان عشق را همیشه زنده نگه داشت ؟

 

2 - آیا عشق ماندگار است یا تنها عطر خوشبوئی است که مشام را می نوازد و بعد کم کم محو و کم رنگ می شود ؟

3 - چگونه می توان جلوی مرگ عشق را گرفت ؟

4 - چگونه می توان بعد از گذر سالیان همچنان از وجود هم شاد بود و لذت برد ؟

5 - چگونه می توان بعد از سالها زندگی از دیدن همسر خود هیجان زده شد و شکر گزار حضور وی بود ؟

                                      عشق گاهی رویش برگ است در تن پوش خاک

 

عشق گاهی سوز هجران است در اندوه نی

عشق گاهی می رود آهسته تا عمق نگاه

عشق گاهی غرقه خورشید در افسون ماه

عشق گاهی طعم وصلت میدهد

مزه ی شیرین و حدت میدهد

عشق گاهی شوری هجران دوست

تلخی هرگز ندیدن اوست

عشق گاهی مشق های کودکیست

حس بودن با خدا در سادگیست

عشق یعنی با تو بودن ، ما شدن

عشق گاهی دست لرزان تو می گیرد و درون دست خویش

گاه مکتوب تو را ناخوانده می داند ز پیش

عشق گاهی ذکر محبوب است بر نی های تیز

گاه در چشمان مشکی اشک ریز

عشق گاهی خاطر فرهاد و شیرین می کند

گاه میل لیلیش با جام مجنون آن کند

عشق گاهی در فنا معنا شود

واژگان دفتر کشف و تمناها شود

عشق یعنی اشک توبه در قنوت

خواندنش با نام غفار الذنوب

عشق یعنی چشمها هم در رکوع شرمگین

از نام ستار العیوب

عشق یعنی سر سجود و دل سجود

ذکر یا رب یا رب از عمق وجود

عشق را گو : هر چه می خواهد شود

با تو اما عشق پیدا می شود

بی تو اما عشق کی معنا شود

آرزوی تندرستی و سعادتمندی تمامی دوستان و سروران گرامی را از درگاه ایزد منان دارم در پناه حق باشید.

 

/ 1823 نظر / 63 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نادر چهاردهی

سلام. باز هم بوی محرم آمد.باز هم بوی کربلا آمد. میآید ومیرود.صدها سال است. حسین هنوز تنهاست. حسین هنوز یاریگری می طلبد. وعباس... عارف بحق امام زمانش والا مردی از تبار نور که هنوز ناشناس باقی مانده است.... چشم گفت و چشم داد و چشم از آب برگرفت..... چشم ها از هیبت چشمم به پیچ و تاب بود محو چشمم چشم ها و چشم من بر آب بود چشم گفتم چشم دادم چشم پوشیدم زآب من سراپا چشم و چشمم جانب ارباب بود عطر محرم در فضای خانه ما هم پیچیده است.منتظر عزادار دیگری نیز هستیم. قدم بر دیدگان من بگذارید و وارد شوید......

هدی

سلام من و چند تا ار بچه ها تصمیم گرفتیم با هم یه دور قرآن رو بخونیم یعنی هر کس چند صفحه رو بخونه تا یه دور کامل بشه بعد تقدیم کنیم به امام زمان (عج). خوشحال می شیم شما هم در جمع ما شرکت کنید. منتظریم

آه شب

سلام داستان من خنده ها را به اشك بدل مي كند، گريستن، تنها گريستن را بياموز ... التماس ، شكوه زندگي را فرو مي ريزد وتمنا ، بودن را بي رنگ مي كند و آنچه از هر استغاثه به جاي مي ماند ندامت است ... به روزم

پ.ق.

ممنونم از مطالب مفيد و در عين حال زيبای شما

mt

سلام. وبلاگ بسيار قشنگ و با مفهومی داريد.موفق باشی.

مهتاب

اوهوم جالببود... ممنون از حضورتون..ممنون از بی توجهی ب نوشته!

محقق

ارزش نهادن به عشق و رمز ماندگاری آن ۱- همیشه نسبت به هم مؤدب باشید، این کار بسیار آسان است و در کیفیّت روابط‌‌تان تفاوت چشم‌گیری ایجاد می‌کند. 2- زمانی که برای نخستین بار همسرتان را دیدید و عاشقش شدید را به یاد بیاورید و نامه عاشقانه‌ای برایش بنویسید و طی آن جزئیات آن خاطره را برایش بازسازی نمایید. 3- داخل اتومبیل همسرتان یادداشتی بگذارید که روی آن نوشته شده : «عشق توست که چرخ‌های دنیا را می‌چرخاند». 4- وقتی در هوای سرد با هم قدم می‌زنید کت‌تان را درآورده و بر روی شانه‌هایش بیندازید. 5- به او بگویید با تمام افرادی که تاکنون دیده‌اید تفاوت چشم‌گیری دارد. این موضوع در روابط‌تان تحوّل شگفت‌انگیزی به وجود خواهد آورد. (یک زن خوب، الهام‌بخش مرد است. یک زن فوق‌العاده، نظر مرد را جلب می‌کند، یک زن زیبا، مرد را شیفته خود می‌کند. یک زن دل‌سوز، قلب مرد را می‌رباید...) 6- به پاس قدردانی از زحماتش، دستش را ببوسید. 7- فکر کنید که دیگر محبوب‌تان را نخواهید دید و پس از آن نامه عاشقانه بلندبالایی برایش بنویسید و به او بگویید او و عشقش برای شما چه معنا و جایگاهی دارد.

محقق

8- در کمد لباس‌هایش عطر بپاشید. 9- اگر دلتان می‌خواهد احساساتی برخورد کند، شما نیز با او احساساتی‌تر باشید. 10- زمان، دل‌های شکسته را درمان می‌کند! 11- به نقطه ضعف‌های همسرتان پی ‌ببرید و زمانی که بین شما مشکلی پیش می‌آید، انگشت روی آنها نگذارید. 12- دفترچه‌ای از حوادث جالبی که برایتان رخ داده است درست کنید و زمانی که او نیاز به کمی تجدید روحیه و تفریح دارد آن را در اختیارش بگذارید. 13- همین امشب به هنگام صرف شام در دهان همسرتان لقمه بگذارید. 14- با او مانند یک انسان رفتار کنید نه یک شیء. 15- با او به عنوان مهم‌ترین شخصیّت دنیا برخورد کنید. (در صورتی که با افرادی که دوستشان دارید هم‌دردی کنید، آنها بیشتر مجذوب شما می‌شوند). 16- برای حفظ سلامتی‌اش از هیچ‌کاری دریغ نکنید. 17- وقتی روز بدی را پشت سر گذاشته‌اید سرتان را روی شانه‌های او بگذارید و یک دل سیر گریه کنید. 18- با همدیگر از فرزندانتان مراقبت کنید. 19- هرگاه می‌خواهد از خانه خارج شود تا جلوی در خانه دنبالش رفته و او را بدرقه کنید. 20- هرگاه یک مشاجره لفظی بین شما پیش آمد زود همه چیز را فرامو

فاطمه

سلم آقا رضا*با تو /من در خلوت اين صحرا / در غربت اين سرزمين /در سکوت اين آسمان/در تنهايی اين بی کسی/غرقه ی فرياد وخروشم/درختان برادران من / و پرندگان خواهران منند /و نسيمها قاصدان بشارت گوی منند/وبوی باران/ بوی پونه/بوی خاک/همه خوشترين يادهای من/شيرين ترين يادگارهای منند//////در پناه حق باشيد ...منتظر حضور سبزتون هستم

گل نرگس

سلام دوست عزيز به دليل مشکلاتی که اخيراْ برايم پيش آمده نتوانستم به وبلاگ زيبای شما دوست عزير سر بزنم . من مشکل خيلی خيلی بزرگی برايم پيش آمده و از خدايی که از اين مشکل بزرگتر است کمک خواستم شما هم برايم دعا کنيد... درد عشقی کشيده ام که مپرس............. خيلی بهم ريختم خيلی