اینجا کربلاست دیار عاشقان و جلوگاه قرآن

 

 ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام الله ابداً ما بقیت و بقی اللیل و النهار و لاجعله الله اخر العهد منی لزیارتکم

تو گویی همچون پرده ای سیاه زمین را قیر گون نموده است اما نه ، بهتر نگاه کن ! چه می بینی ؟

بار خدایا ، لشکری عظیم و سراپا مسلح می بینم که سرمست از جامهای شیطانند و از طرف عده ای اندک با توشه ای مالامال از عشق و محبت به ذات پرودگار !!

اینجا کجاست و اینها چه می خواهند ؟

من مات و مبهوت ، انگشت حیرت به دندان می گزم !

یکی گفت چرا به خود فرو رفته ای ؟ آن دسته که می بینی سرمست از جامهای شیطانند از طرف یزید و معاویه ماموریت یافته اند تا حقیقت را در گودال شقاوت ذبح کرده و فاتحه اسلام را بخوانند و این سو ، با وفا یارانی هستند که نه از انبوهی مردم هراسی دارند و نه از به خون غلطیدن ابایی دارند .

با خود گفتم : اگر ایشان چنین هستند پس مولایشان چگونه است ؟ نا خود آگاه در گوش دلم زمزمه ای شنیدم که می گفت : مولای آنان را نمی شناسی ؟ آنکه محبوب خدا و رسول صلی الله علیه و آل و سلم است کسی که عالم به افتخار او آفریده شده است و آقایی که آزاد مردی از شهامتای او معنا گرفت ، آنکه پیامبر صلی الله علیه او را از خود و خود را از او می دانست ، آیا او را نمی شناسی ؟

 او حسین بن علی بن ابیطالب علیه السلام است کسی که آنچه داشت در طبق اخلاص قرار داده است تا به ذات مقدس پروردگارش تقدیم نماید .

او به این دیار آمده است تا آرمانهای فراموش شده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آل و سلم را در باره روح و زندگی بخشد و اسلام و قرآن را در این سرزمین بر صفحه تاریخ به تصویر کشد .

و اینجا کربلا است دیار عاشقان و جلوه گاه قرآن .

در واقع قیام حضرت امام حسین علیه السلام بهترین درس برای آنها است که می خواهند در سایه دین زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند و این قیام  همچون  مشعل  فروزانی  بر  جهان و  جهانیان  می درخشد و خود سرمشق بزرگی است برای اجتماع بشری و به همگان درس آزادی و آزادگی می دهد .

گاندی رهبر مشهور هند گفته است :

" درس رهبری و آزادی را از حسین علیه السلام آموختم "

حسین کیست ؟

سومین امام معصوم شیعیان ، در سوم شعبان سال چهارم هجری در شهر مدینه دیده به جهان گشود ، او دومین ثمره فرخنده امیرالمومئین و حضرت فاطمه (س) دخت پیامبر اسلام خاتم الانبیاء محمد(ص) بود .

حسین ابن علی مدت شش سال از دوران کودکی خود را در زمان جد بزرگوارش سپری کرد و پس از آن ، مدت سی سال در کنار پدرش امیرالمومنان زندگی کرد و در حوادث مهم دوران خلافت ایشان به صورت فعال شرکت داشت ، پس از شهادت حضرت علی (ع) در سال 40 هجری مدت ده سال در صحنه سیاسی و اجتماعی در کنار برادر بزرگ خود حسن ابن علی (ع) قرار داشت و پس از شهادت امام حسن علیه السلام در سال (50 هجری ) به مدت ده سال در اوج قدرت معاویه بارها باوی پنجه در افکند و پس از مرگ وی نیز در برابر حکومت پسرش یزید قیام کرد و در دهم محرم سال 61 هجری در سرزمین نینوا بشهادت رسید .

حسین (ع) اسطوره شجاعت و شهامتی بود که آگاهانه و با تفکر و بصیرتی بی مثال آن حماسه سراسر عشق و شکوه را خلق کرد . حکایت کربلا و عاشورا حکایت آب نیست ، حکایت زندگیست ، حکایت مردانگی ، گذشت ، شهامت و رشادت و شهادت است و درس پایداری از اعتقادات و زنده نگاه داشتن دین خداست ... و مظلومیت فرزندان سرورسالار دین را در ستیز با تمامی مستکبران و ظلم ستیزان زمان را به نمایش گذاشته و در تاریخ بشریت ظلم آنان را به ثبت رساندن که مایه ننگ آنان باشد حماسه عاشورا ، که برای هدفی جز صیانت و پاسداری از دین و ناموس ولایت الهی که از یکطرف بخاطر فتنه انگیزی و نیرنگ زورمندان و از طرف دیگر غرق شدن مردم در منکرات و شهوات دنیوی می رفت که دچار دگرگونی و نابودی واقع شود ، برپا نشده بود .

اگر دعوت کوفیان و بیعت یزید نیز   نمی بود . باز حماسه کربلا خلق می شد  چرا که هدف و فلسفه اصلی او فقط مبارزه با ظلم و فساد یزید نبود – یزید خوارتر از آنی بود که حسین (ع) بخواهد چنان حادثه با شکوهی را در برابرش رقم بزند .

 هدف اصلی قیام امام حسین (ع) آنهم همراه با زنان وکودکان ، رسوا و مفتضح نمودن بی تفاوتی و فتنه پذیری شیعیان پدر و امت جدش بود که بخاطر سرگرم وفریفته شدن به لذتهای دنیا ، ولایت و ناموس خدا رابه بازی گرفته و از گردن نهادن به اصول و ارزشهای آن سرباز زده بودند . و همین سستی و اهمالشان این مجال و جسارت را به ستمگران می داد تا هر آنچه را که می خواهند بر سر دین و ولایت و ولی خدا در آورند ،در واقع امام حسین (ع)و تک تک یارانش از کوچکترین سربازش علی اصغر گرفته تا مسن ترینشان حبیب ابن مظاهر ، با خلق حماسه جاوید قصد باز گو کردن و فریاد زدن حقیقتی را داشتند که تا ابد در گوش تاریخ طنین انداز باقی بماند . و آن اینکه ذلت و خواری شمشیر کشیدن در برابر فرزند رسول خدا ، سنگ بنا  و آغازش از فریفته و غرق شدن در شهوات و لذات دنیوی ، خواری و خفیف شمردن احکام دین و قرآن ، و برخورد منافقانه با ولی خدا می باشد حتی اگر هیچ عناد و دشمنی مغرضانه در میان نبوده و به او عشق ورزیده شود این امر و سنت قطعی است که هیچ گریزی از آن امکان پذیر نمی باشد و واقعه کربلا با تمام ابعادش ، به خوبی آن را اثبات کرد .

در طول تاریخ حق طلبانه انسان ، همواره عده اندکی به دنبال شناخت حق و احقاق حقوق دیگران جان بر کف نهاده و در این مسیر تمام تعلقات دنیوی دست شسته و تنها به لقاء حق می اندیشیده اند و این امر آنان را وا می داشته تا آنچه را که حق به ودیعه در نزد آنان قرار داده پاسداری و صیانت نمایند ، در مسیر حق قدم برداشته و با توکل به او موانع را یکی پس از دیگری پشت سر بنهد تا به آنچه که لیاقت آنرا دارند نائل گردند .

 

چنانکه می بینیم امام حسین (ع) انگیزه قیام خود را چهار چیز اعلام می کند :

١-اصلاح امور امت

٢-امر به معروف

٣-نهی از منکر

 ۴-پیروی از سیره جدش پیامبر و پدرش علی (ع) و زنده کردن سیره آن دو بزرگوار

 

هر قیام و نهضتی عمدتا" از دو بخش "خون " و " پیام " تشکیل می گردد ، مقصود از بخش خون ، مبارزات خونین و قیام مسلحانه است که مستلزم کشتن و کشته شدن و جانبازی در راه آرمان مقدس است ... مقصود از بخش پیام نیز ، رساندن و ابلاغ پیام انقلاب و بیان آرمانها و اهداف آن است .

با بررسی قیام مقدس امام حسین (ع)  این دو بخش کاملا" در آن بچشم می خورد ، زیرا انقلاب اباعبدا... تا عصر عاشورا مظهر بخش اول یعنی بخش خون و شهادت و ایثار خون بود و رهبر و پرچمدار آن نیز خود حسین ابن علی ،در حالی که بخش دوم آن از عصر عاشورا آغاز گردید و پرچمدار آن امام زین العابدین و زینب کبرا علیه السلام بودند که پیام انقلاب و شهادت سرخ آن حضرت و یاران باوفایش  رابا سخنان آتشین خود را به اطلاع افکار عمومی می رساندند .

زینب کبرا شیر زن تاریخ بشریت در حالی که تمامی غمها وعزای کربلا را بدوش میکشید ، د رحال اسیری و گرفتاری از حق خود و شهیدان خود دفاع می کند و نه تنها از آنچه بر سر وی آمده است گله مند نمی باشد و بلکه با کمال صداقت بگوید که ما چیزی بر خلاف میل و رغبت  خویش ندیده ایم ، اگر مردان ما به شهادت رسیده اند برای همین کار آمده بودند که اگر جز این باشد جای نگرانی و اضطراب خاطر است .

 حضرت فاطمه زهرا (س)  بی بی بزرگ دو عالم  در روز محشر به قائم عرش  پروردگار در مورد واقعه روز عاشورا در کربلا عرض کند :

 "یا احکم الحاکمین احکم بینی و بین اولادی "

 ای حاکم عادل حکم کن بین من و میان قاتلان فرزندم خدایا حکم فرما  میان من و میان آنهائیکه ظلم  و اذیت و آزار نمودند فرزندانم  را بدون جرم و تقصیر و بی سبب او را بقتل رسانیدند از مصدر جلال  خدائی ندا رسد ای فاطمه هر چه میخواهی  از ما بخواه تا بتو عطا نمائیم  فاطمه عرض کند خدایا امتان پدرم و شیعیان شوهرم و دوستان فرزندانم را میخواهم ندا رسد ای فاطمه همه را بتو بخشیدیم هر که را میخواهی داخل بهشت گردان پس آن بی بی آنقدر شفاعت کند که بحساب نیاید .

 پیام کربلا :

" اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید . "

 اکنون که آنان وظیفه خدایی خویش را بخوبی انجام داده اند و افتخار شهادت را به دست آورده اند ، جز اینکه خدا را بر این توفیق شکر و سپاس گوییم .

چکاری از ما شایسته است ؟

اینجاست که باید گفت : دوام اسلام و مسلمین تا روز قیامت مرهون فداکاریهای حضرت حسین ابن علی ( ع ) است ، همان طور که در گرو رنجهای طاقت فرسای رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و نبردهای بزرگ امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام بوده است .

نهضت امام حسین علیه السلام مربوط به زبان مخصوصی نبوده است تا در زمانهای بعد فراموش شود ، بلکه نبرد حق و باطل ، عدالت وظلم ، انسانیت و وحشیگری و نبرد هدایت و کمراهی بود .

از این رو تا دین بر پا است مظلومیت حضرت امام حسین علیه السلام و نهضت مقدس آن حضرت فراموش شدنی نخواهد بود و هرگاه میان حق و باطل پیکاری در گیرد ، خاطره آن مجاهدتها زنده می شود .

بنابر اهمیت و نقش سازنده این نهضت مقدس بود که پیامبر اکرم ( ص ) سالها پیش از وقوع آن ، مسلملنان را در بر گزاری مراسم عزاداری و زنده نگه داشتن این قیام تشویق فرمود . پس بر ماست که عاشورا را مظهری برای از بین بردن مفاسد و منکرات بدانیم و گرنه تنها انجام یک سری مراسم همیشگی و بدون توجه به اهداف عاشورا مانند آن است که بیماری نسخه پزشک را گرفته و بارها آن را مطالعه کند ولی بدان عمل نکند ، که هیچ گاه از بیماری نجات نمی یابد ، ما نیز با انجام برخی مراسم ظاهری از مشکلات و سختیها نجات پیدا نخواهیم کرد بلکه باید طبق هدف و پیام عاشورا عمل شود .

ان الایمان معرفه بالقلب و اقرار بالسان و عمل باللرکان

 همانا ایمان شناخت قلبی و اقرار زیانی و عمل با اعضاء و جوارح است .

نصر من الله و فتح قریب

 

کشتی شکست خورده ی طوفان کربلا

در خاک خون طپیده میدان کربلا

گرچشم روزگار به او زار می گریست

خون میگذشت از سر ایوان کربلا

نگرفت دست دهر گلابی به غیر از اشک

زآن گل که شد شکفته به بستان کربلا

چون خون ز حلق تشنه ی او برزمین رسید

جوش از زمین بذروه عرش برین رسید

نزدیک شد که خانه ی ایمان شود خراب

ازبس شکستها که به ارکان دین رسید

هست از ملال گرچه بری ذات ذوالجلال

او در دلست و هیچ دلی نیست بی ملال

جمعی که زد بهم صفشان شور کربلا

در حشر صف زنان صف محشر بهم زنند

عرش آن زمان به لرزه در آمد که چرخ پیر

افتاده در گمان که قیامت شد آشکار

شد وحشتی که شور قیامت بباد رفت

 

آرزوی توفیق ، سربلندی و سعادتمندی برای تمامی دوستان عزیز  و گرامی را دارم ....در پناه حق باشید هر کجا باشید خدا با شما ست.....

/ 486 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناتالی

سلام با متن : ايشا الله 120 ساله شي آپم

هرمز ممیزی

سلام بر این اساس ناکامی اصلاح طلبی به دوران امام حسین ع باز میگردد !!

گل یخ

[لبخند]سلام و درود بر شما خوب خدا[گل] آغاز هفته ی آخرین ماه آخرین فصل در سال 1388 برایتان به خیر و نیکی و شادمانی [لبخند][گل] انشاالله در این ماه باقی مانده از سال تمام مشکلات و کارها و گرفتاریها ، به زیباترین شکل ممکن تبدیل به احسن کرده و با خیالی آسوده مهیای ورود به سال جدید گردیم [گل] آمین یا رب العالمین [گل]

بهروز(¯`¤._ طلوع عشق_.¤´¯)

شــب بخیر ای آخــریـن امـید من نذار تـــاریکی تو قـلبت بشـینه چشات رو به روی شهر شب ببند تا چشای کوچیکت خواب ببینه می دونـم خـواب ســتاره می بینی خنده هات برای من غریبه نیست با مــداد نــــقره ای رو تـــــن مـاه همه ی آرزوهـــات رو بنـویس غروبـا تو سرزمـــــــین خواب تو بوی تنهایی و غربـــت نمیـــــآد توی کوچــــــه های ســـــــبز اون بجز، صدای پای محبت نمــــیآد فرصت موندن شـــهر خواب کـمه دلت رو به آســــــمون گره بزن پا بذار تو جاده های کــــــهکشون شب بخیرای آخـــــرین امید من ________________________ سلام دوست من.. حالت خوبه؟؟ کم پیدایی؟ چه خبرا؟ دیگه نمیای اونورا با شعری از زنده یاد حسین پناهی بروزم... خوشحال میشم سر بزنید..

علی پویا

سلام: اولین روز آخرین ماه امسال براتون مبارک امیدوارم این ماه و سال بعد آن براتون پر از شادی باشه امیدوارم همیشه شاد و موفق و سلامت باشید[لبخند][گل]

آتوسا

فروش لوازم آرايشي و بهداشتي اوريف ليم

یکتــــا

درود خدا بر شما برادر خوبم : خیلی لطف کردید که تشریف آوردید . یک دنیا سپاس . .....[لبخند][گل]!

محب اهل بیت

در نبرد روزهای سخت با انسانهای سرسخت، این انسانهای سرسخت هستند که می مانند، نه روزهای سخت...