برقراري عدل و عدالت در جهان يک آرزوست ؟

4gno7cl.jpg

همه پيامبران الهي که از طرف خداي متعال در ميان بشريت مبعوث شده اند براي دو هدف اساسي بوده است.

 يکي از اين دو هدف ، برقراري ارتباط صحيح ميان بنده و خالق خودش ، ميان بنده و خداست،و به تعبير ديگر منع بشر از پرستش هر موجودي غير از خالق خودش، که در کلمه " لا اله ا لا الله "  خلاصه ميشود.

هدف دومي که براي بعثت پيامبران عظام از طرف خداوند متعال هست برقراري روابط حسنه و صالحه ميان افراد بشر ، بعضي با بعضي ديگر ، بر اساس عدالت و صلح و صفا و تعاون و احسان و عاطفه و  خدمت به يکديگر است .

پروردگار در کتاب آسماني با چه صراحتي عنايت انبياء و بلکه ماموريت در رسالت انبيا را برقراري عدل در ميان بشر را بيان ميکند و مي فرمائيد : ما فرستادگان خودمان را با دلايل روشن فرستاديم و همراه آنها کتاب و دستور و نوشته فرستاديم با ميزان ، يعني قوانين عادلانه ، براي چه ؟؟؟

براي اينکه همه افراد بشر به عدالت رفتار کنند و اصل عدالت در ميان افراد بشر برقرارگردد . بنابر اين مساله برقراري عدالت ، آنهم با مقياس بشريت ، هدف اصلي و عمومي همه انبيا بوده است  يعني انبيا که آمده اند ،يک کار ، يک وظيفه ، يک ماموريت و يک رسالتي که داشته اند نص کتاب آسماني عدالت بوده است .

 

آيا مسئله عدالت، آنهم عدل کلي و عدل عمومي – نه عدل نسبي و فردي و شخصي –يعني عدالت به معني اينکه روزي در اين جهان براي بشر پيش بيايد که در آن روز اثري از اين ظلمها و ستمها و تبعيضها وجنگها و تفرقها و کينه ها ،خونريزيها ، استثمارها از لوازم اينها يعني دروغها و نفاقها و نيرنگها ، وبلاخره اثري از اينهمه مفاسدي که در ميان بشر وجود دارد نباشد ، آيا چنين روزي براي بشريت خواهد بود‌؟ بشريت در آينده خودش چنين دوره اي و چنين روزي و چنين قرني را خواهد داشت ؟  يا نه ، اين فقط يک خيال و يک آرزوست ، هيچ وقت عمل نخواهد شد ؟

بعضي ها معتقدند اين دنياي فاني ، آنقدر پست و دني است ، آنقدر ظلماني و تاريک است که هيچ وقت دردنيا عدل کلي و عدالت واقعي و صلح و صفاي واقعي ، انسانيت واقعي واينکه يک روز واقعا"   افراد بشر با يکديگر انساني زندگي کنند نخواهد بود ، دنيا و  دار عدالت فقط مال آخرت است !!

پروردگار متعال در کتاب آسماني مي فرمائيد آينده بشريت در همين دنيا نيکي و رخت بربستن ظلم و آمدن عدالت است ، و خداوند وعده مي دهد به اهل ايمان و مردمي که عملشان صالح و شايسته  است که عاقبت د نيا به دست اينهاست ، آن که در نهايت امر بردنيا حکومت مي کند دين الهي و معنويت و لا اله ا لا الله است .

ماديگرها و ماده پرستي ها و خودخواهيها از بين خواهد رفت ، عاقبت دنيا امنيت است، عاقبت دنيا توحيد است به تمام مراتب خود.....و عدالت ، تنها يک آرزو و خيال نيست ، يک واقعيتي است که دنيا  به سوي آن مي رود ، يعني سنت الهي است و خدا عدالت را در نهايت امر بر دنيا حاکم خواهد کرد . بشر حکومت خواهد کرد اما يک بشر بالغ ، يک بشر انسان واقعي ،  بشرهايي که درميان آنها از اين تيرگيها و ظلمهايي که امروز هست هرگز وجود ندارد .

بيا درويش شويم خاکي بي ريا شويم

 قفل تن را بشکنيم از من و ما رها شويم

 بيا پروانه صفت به دور هم بگرديم

 زير چتر معرفت يکدل و يکصدا شويم

 زندگي باطل صفا نداره.....عالم ف

/ 1331 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر

با سلام ودرود فراوان به انديشهای بيکران شما مثل هميشه الهام ميگيرم از مطالب موفق و پايدار باشيد

پس از باران

سلام دوست خوبم وبلاگ زيبايی داری موفق باشی منم بروزم يه سری بزن يه چيزه جالبی هم تو کامنتم می بينی يه نظريه در مورد حقوق زنان توسط صفورا خانم حالا بيا بخون من که هر کاری کردم نتونستم يه جواب قانع کننده بهش بدم اما شما شايد فکر می کنم وی از خارج کشور اين شر و ورا رو نوشته اند اگه هميشه بياد اينجا نظرات بدی بده ... منتظرم عزيزم

...

...

پس از باران

سلام اومدم نظر بگذارم مثل اينکه قبلان سر زدم ببخشيد

شاگرد درویش ارمیا

سلام و خسته نباشی . دست مولایم علی (ع) نگهدارت باشد. باعث افتخاره این بنده ناچیز هست که شمارو لینک کنم. لطفاَ از وبلاگ بنده حقیر هم دیدنی بکنید و با نظرات خود من درویش را شادمان کنید .[گل] یا حق